Nalewka wiśniowa

​Nalewka wiśniowa jest jednym z najpopularniejszych trunków, przygotowywanych w warunkach domowych. Wiśnie są w tym celu niezawodne i poradzi sobie z nimi nawet najbardziej początkujący producent.

Wszystkie przetwory w swoim zaciszu domowym staram się przygotowywać z pełną ich świadomością. Przed przystąpieniem do produkcji własnej nalewki, przeczytałem na ten temat mnóstwo artykułów i opinii innych osób, które już mają w tym temacie doświadczenie. Mimo iż nalewka wiśniowa jest trunkiem stosunkowo prostym i bardzo popularnym, krąży wokół niej wiele nieprawdziwych historii i opinii, do których chciałbym się odnieść.

 

Po pierwsze, metody przygotowywania


Zanim przystąpiłem do wykonania pierwszej nalewki, przeczytałem wiele przepisów. Spotkałem się w nich jednak z różną kolejnością – w jednych najpierw wiśnie zasypuje się cukrem, a potem dodaje spirytus, a w drugich zupełnie na odwrót. Okazało się jednak, że pierwsza metoda nie jest poprawna! Wiśnie zasypane cukrem ulegają delikatnej fermentacji, co psuje ich smak i aromat. Owoce najpierw powinny zostać zalane alkoholem, co ten smak i aromat dodatkowo podkreśli, zamiast go psuć.

 

Jakie owoce wybrać?


Z doświadczenia własnego już teraz i opinii innych osób wiem, że do nalewki wiśniowej lepsze są owoce niezbyt duże, o jak najciemniejszym kolorze. W sklepach niestety takie owoce niemalże nie występują, dlatego najlepiej używać wiśni z prywatnych hodowli. Pamiętajmy jednak, że użycie owoców dużych, czy jasnych na pewno nie zaszkodzi aż tak znacząco naszej nalewce i nadal będzie ona bardzo smaczna.

 

Składniki:

 

1-1,5 kg wiśni

500 ml spirytusu

200 ml wody

0,5 kg cukru

Przygotowanie

Wiśnie umyć i pozbawić pestek

Przygotować spirytus o mocy około 70% (mocniejszy spirytus można zmieszać z wodą w stosunku 5:2)

 

Włożyć wiśnie do słoika i zalać przygotowanym spirytusem

 

Słoik odstawić na półkę na okres około sześciu tygodni, pamiętając, aby kilka razy w tygodniu wstrząsać słoikiem.

Po upływie 6 tygodni należy zlać płyn, a wiśnie zasypać cukrem. Kiedy cukier się rozpuści przelać syrop do odlanego wcześniej z owoców płynu.

Nalewkę przelewam do butelek, a następnie należy odstawić ją na okres minimum 30 dni.

Jeśli przeszkadza nam osad w nalewce, można po upływie tego czasu odlać z niej klarowny płyn, aby się go pozbyć. Nie jest to jednak zabieg konieczny.

 

Sprzęt


Jednym z niewielkich, a bardzo przydatnych sprzętów podczas robienia nalewki wiśniowej jest drylownica. Dzięki temu urządzeniu usuwanie pestek z owoców będzie znacznie przyspieszone i wygodniejsze. Podstawowe drylownice są bardzo tanie i można je kupić już za kilkanaście złotych. Oczywiście dla pasjonatów nalewek dostępne są również zaawansowane i wyspecjalizowane wersje drylownicy, za nawet kilkaset złotych, także element ten możemy dobierać dowolnie, według swoich potrzeb i możliwości finansowych.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 808 547 125

E-mail: kontakt@restauracjaamigos.pl

Porady, wskazówki i przepisy dotyczące domowej produkcji nalewek, wina oraz cydru.