Sposoby na przechowywanie wina w restauracji - poradnik dla początkujących restauratorów

​Coraz częściej zaglądamy do wykwintnych restauracji, coraz lepiej znamy się na tym, jak odróżnić dobre wino od słabego. Zwracamy coraz większą na detale, które sprawiają, że całokształt jest przez nas lepiej odbierany. Wiąże się to z tym, że jako konsumenci jesteśmy coraz bardziej wymagający i oczekujemy najwyższej jakości. Dla restauratorów najważniejsze w tym aspekcie jest to, że jesteśmy gotowi za nią zapłacić!

Jednym z kluczowych szczegółów, jakie znacząco poprawią wizerunek naszej restauracji, jest sposób prezentowania, przechowywania i podawania wina. Możemy wyróżnić wiele technik i sposobów prezentowania wina na stojakach. Najważniejsze w tym wszystkim jest wpasowanie się w ogólne reguły.

Absolutną podstawą jest utrzymywanie butelek wina w pozycji pochyłej. Profesjonalne drewniane regały zawsze pozwalają na takie przechowywanie wina. W czym tkwi zasada takiego działania? Odpowiedź jest prosta, utrzymanie odpowiedniej wilgotności korka sprawia, że nie następuje rozszczelnienie butelki wina. Takie obsychanie korka prowadzi do utleniania się wina, a to psuje jego smak i wartość. Należy ponad wszelką wątpliwość zaznaczyć, wino na drewnianym stojaku w pozycji leżącej nie będzie nabierać smaku korka.

Gdy już wspólnie zgodzimy się, co do podstawy, musimy zająć się innymi detalami. Należy zwrócić uwagę na temperaturę przechowywania wina, wilgotność powietrza, nasłonecznienie, stabilność położenia.

Do przechowywania wina w dłuższym terminie powinniśmy znaleźć pomieszczenie, które posiada stałą temperaturę, nasłonecznienie i wilgotność. Dopiero w takim możemy ustawić nasze regały na wino. Najbardziej złożona jest kwestia temperatury. W zależności od gatunku wina, koloru czy kraju pochodzenia powinniśmy przechowywać je w różnych temperaturach. Wina musujące wymagają najniższej temperatury oscylującej poniżej dziesięciu stopni, jednak nie mniej niż pięć. Pozwala to na utrzymanie dwutlenku węgla w napoju. Nieco wyższą temperaturą wolą wina różowe. Jest to około dziesięciu stopni, wina białe powinniśmy przechowywać w temperaturze o cztery stopnie wyższej. Natomiast czerwone wino wytrawne najlepiej czuje się w około siedemnastu stopniach. Te temperatury mogą się różnić dla konkretnych butelek. Wszelkie szczegóły poda nam nasz dostawca. Do utrzymania optymalnej temperatury przyda się nam zestaw sterujący z termostatem albo piwnica, która ma stałą temperaturę bez względu na porę dnia i roku. Drewniany stojak na wino musimy więc ustawić w różnych pomieszczeniach w zależności od przechowywanych win.

Kwestia nasłonecznienia ma związek z temperaturą. Musimy pamiętać, że nawet krótka ekspozycja na światło podnosi temperaturę wina w butelce. Jednak nie jest to największy problem. Operujące słońce wzmaga procesy chemiczne zachodzące w winie, co powoduje psucie smaku. Jest na to prosty sposób, wino przechowujemy na stojakach w pomieszczeniu zamkniętym.

Ważne jest także, żeby pomieszczenie, w którym przechowujemy wino miało stałą wilgotność. Powinna się ona mieścić pomiędzy siedemdziesiąt a osiemdziesiąt procent. Razem z wilgotnością powinniśmy zająć się przewiewem pomieszczenia. Te dwa czynniki mają bezpośredni wpływ na jakość przechowywania wina. Zbyt wysoka wilgotność połączona ze słabą wentylacją daje bardzo dobre warunki do rozwoju pleśni. Niska wilgotność i duży przewiew prowadzą do wysychania korka i zmian temperatury. Obie sytuacje sprawiają, że wino się psuje. Warto więc zainwestować w aparaturę kontrolującą te czynniki.

Tu przechodzimy do bardzo często błędu początkujących restauratorów. Prezentują oni wino w restauracji, często przy oknach, w miejscach, gdzie temperatura waha się nawet o kilkanaście stopni w ciągu doby. Oczywiste jest, że eleganckie prezentery na wino wyglądają niezwykle szlachetnie, zwłaszcza jak są wykonane z drewna dębowego. Jednak musimy jasno powiedzieć, że takie ustawianie półek na wino jest najszybszą drogą do zepsucia tego szlachetnego napoju.

Na koniec skupmy się jeszcze na stojakach na wino. W swojej urodzie muszą być przede wszystkim stabilne. Z wielu, z jakich korzystałem najbardziej polecam te na alembik.pl. Oferty są warte swojej ceny, a dzięki temu, że portalem zajmują się specjaliści, to produkty są świetnej jakości.

Mam nadzieję, że rozwiałem większość wątpliwości związanych z przechowywaniem wina w drewnianych regałach na wino. Powodzenia i samych najlepszych win w kolekcji!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 808 547 125

E-mail: kontakt@restauracjaamigos.pl

Porady, wskazówki i przepisy dotyczące domowej produkcji nalewek, wina oraz cydru.