Przepis na domowe wino z polskich winogron – potrzebne jedynie 3 składniki!

​Tworzenie domowych alkoholi wśród Polaków jest coraz częstsze – to trunki zupełnie inne od tych, które możemy kupić w wielu sklepach, stąd często decydujemy się na przygotowanie nie tylko domowego wina, ale również piwa czy alkoholi mocniejszych. Dzisiaj przedstawimy Wam przepis na domowe wino, do którego będziemy potrzebowali polskich winogron oraz jedynie dwóch innych składników!

To idealna propozycja dla osób, które chcą wykonać swoje pierwsze domowe wino. Przepis na wino jest naprawdę bardzo prosty, dlatego jest to właśnie idealna propozycja nie tylko dla początkujących, ale również dla osób, które chcą wykonać wino w sposób tani i prosty. Zaczynajmy zatem!

 

 

Potrzebne składniki:

 

- 10 kilogramów polskich winogron,

- 2 kilogramy cukru białego, - 4 lity wody.

To wszystko! Jak widać, zdobycie składników będzie naprawdę proste oraz tanie. Nie zapomnijmy jednak również o potrzebnym sprzęcie, tutaj jednak niezbędna lista jest jeszcze krótsza, składając się na nią bowiem jedynie:

- gąsior o pojemności 25 litrów,

- rurka fermentacyjna.

Gdy uda nam się zebrać potrzebne składniki oraz sprzęt – co na pewno nie będzie zadaniem trudnym – możemy przejść do produkcji naszego domowego wina. Pamiętajcie, by każdy z poniższych punktów realizować z należytą starannością, bowiem tylko wtedy uda nam się stworzyć naprawdę dobre wino, które zaskoczy nie tylko nas, ale również naszych bliskich.

 

Przepis na domowe wino z 3 składników

1. Zbierzmy potrzebny składniki oraz potrzebny sprzęt, następnie wyczyśćmy dokładnie zarówno rurkę fermentacyjną, jak i również gąsior.

2. Jeżeli winogrona tego wymagają, oddzielamy je od gałązek, jednak nie myjemy ich ani nie opłukujemy. Posiadają one nalot, który będzie pomagał im w naturalnej fermentacji, a płukanie/mycie może winogrona go pozbawić.

3. Winogrona miażdżymy, możemy użyć do tego różnorodnych tłuczków, jednak – jeżeli mamy dostęp do takiego sprzętu – możemy skorzystać z prasy do winogron, jednak pamiętajmy, że nie sprawdzą się tutaj takie urządzenia, jak miksery czy blendery!

4. Zmiażdżone winogrona umieszczamy w wyczyszczonym wcześniej gąsiorze.

5. Mieszamy przygotowaną wcześniej wodę oraz cukier.

6. Przygotowany w taki sposób roztwór dodajemy do gąsiora, w którym znajdują się już zmiażdżone owoce.

7. Gąsior zamykamy oraz umieszczamy w nim rurkę fermentacyjną.

8. W rurce fermentacyjnej umieszczamy wodę – dzięki temu nie tylko będziemy widzieć, jak wino pracuje, ale jednocześnie będziemy pewni, że owady czy inne niepożądane insekty, czy elementy nie dostaną się do naszego wina przez rurkę fermentacyjną właśnie.

9. Tak zamkniętą miazgę pozostawiamy na około 7 tygodni.

10. Przez 7 tygodni przynajmniej 2 razy w tygodniu sprawdzamy, czy w rurce fermentacyjnej jest cały czas woda oraz, czy miazga w gąsiorze nie podchodzi zbyt blisko rurki fermentacyjnej. Przy zastosowanych przez nas proporcjach takich problemów nie powinniśmy jednak mieć.

11. Jeżeli miazga zbliża się do rurki fermentacyjnej, otwieramy gąsior i wyciągamy jej trochę.

12. Po około 7 tygodniach odcedzamy wino i próbujemy go. Jeżeli będzie dla nas zbyt kwaśne, jest to moment, w którym możemy zdecydować się na jego dosłodzenie. Zalecamy jednak dużą ostrożność, by wina nie przesłodzić.

13. Wino, po ewentualnym dosłodzeniu, ponownie umieszczamy w gąsiorze na 4 do 5 tygodni.

14. Gąsior zamykamy, zabezpieczamy rurką fermentacyjną. Jednocześnie, w rurce ponownie umieszczamy wodę, która ma zapewnić odpowiednie bezpieczeństwo dla naszego trunku.

15. Przez cały czas obserwujemy, czy wino nie buzuje zbyt mocno oraz, czy w rurce fermentacyjnej znajduje się woda.

16. Wino uznajemy za gotowe, gdy przestanie pracować/buzować.

17. Cieszymy się gotowym trunkiem!

 

Jak widać, przepis jest naprawdę prosty, jednak proces jest dość długi, trwa bowiem nawet do 12 tygodni. Pamiętajmy, by przez ten cały okres przynajmniej 2 razy w tygodniu sprawdzać wino – zwłaszcza gdy robimy je po raz pierwszy. Dzięki temu będziemy pewni, że wino nie będzie pracować zbyt mocno czy w rurce nie zabraknie wody.

Powodzenia! Jesteśmy pewni, że przy odpowiedniej dyscyplinie uda się Wam stworzyć wspaniałe, domowe wino!

Zobacz również

Kontakt

Tel: 808 547 125

E-mail: kontakt@restauracjaamigos.pl

Porady, wskazówki i przepisy dotyczące domowej produkcji nalewek, wina oraz cydru.